Kan je als ouders zonder billendoekjes? Eigenlijk niet. Maar zijn deze doekjes eigenlijk wel zo goed voor de billen van je baby? Welke alternatieven kan je gebruiken? En hoe fijn zijn verschillende merken (AH Huismerk, Huggies, Jumbo Huismerk, Kruidvat Huismerk, Lidl Huismerk, Pampers, Zwitsal, Naty by Nature en Neutral)? Lees snel verder!
Hoe schadelijk zijn billendoekjes?
De Consumentenbond deed onderzoek naar de kwaliteit van maar liefst 61 soorten billendoekjes. Ze keken naar de ingrediënten en hoe schadelijk ze kunnen zijn voor de tere huid van je baby. Een aantal grote namen redden het helaas niet. Alles waar alcohol of parfum in zit, raden ze af. Dat kunnen dus ook de milde of sensitive variant zijn. Wil je zeker weten dat de babydoekjes van jullie keus geen schadelijke ingrediënten bevatten? Lees dan het rapport op de website, zeker de moeite waard.
Hiernaast is het goed om te beseffen dat de meeste doekjes microplastics bevatten (wat slecht is voor onze oceaan). Een plasticvrij alternatief is dus altijd beter voor het milieu.
Nadeel van ‘groene’ billendoekjes
Veel duurzame merken verkopen hun doekjes tegen hoge prijs. Dat maakt het minder aantrekkelijk deze aan te schaffen dan de goedkope supermarktvariant die wellicht slechter is voor je baby en het milieu. Ook kan je ze niet overal kopen.
Billendoekjes merken die je veilig kunt kopen
- Waterwipes
- Neutral
- Bambo Nature
- Derma
- Attitude
Billendoekjes test
Welke merken testten we?
Hieronder vind je een overzicht met alle merken die we aan de test onderwierpen. Daarbij hanteren we dezelfde kleurencode als de Consumentenbond: groen is prima, oranje bevat ingrediënten die niet per se nodig zijn en rood ingrediënten die worden afgeraden.
Daarbij keken we in deze Billendoekjes Test vooral naar de gebruiksvriendelijkheid.
Merk | Kosten per doekje |
AH Huismerk Premium Babydoekjes | € 0,03 |
Huggies Natural Care | € 0,02 |
Jumbo Vochtige Lotiondoekjes (gevoelige huid) | € 0,02 |
Kruidvat Lotiondoekjes | € 0,01 |
Lupilu Baby Wipes Sensitive (Lidl) | € 0,01 |
Pampers Fresh Clean | € 0,05 |
Zwitsal Lotion Billendoekjes | € 0,03 |
Naty by Nature | € 0,07 |
Neutral | € 0,05 |
Albert Heijn Premium Billendoekjes ***
Positief
- Ruiken lekker
- Plakken niet snel aan elkaar vast
- Gaan gemakkelijk uit de verpakking
Negatief
- Slechts 63 doekjes per verpakking
- Gaan snel op, dus in verhouding duur
Huggies Natural Care *
Positief
- Niks
Negatief
- Heel nat; als je ze gebruikt, lijken ze wel doorweekt
- Laat een soppige waas achter na het poetsen
- Kleven gemakkelijk aan elkaar vast
- Scheuren gemakkelijk
- Stinken
Jumbo vochtige lotiondoekjes (gevoelige huid) ****
Positief
- Te koop per drie verpakkingen billendoekjes
- Doekjes komen gemakkelijk uit de verpakking
- Gaan wat langer mee
Negatief
- Plakstrip sluit na verloop van tijd niet goed meer
Kruidvat Lotiondoekjes ****
Positief
- Goedkoop
- Grote, stevige doekjes
- Regelmatig acties bij Kruidvat dus je geeft niet snel te veel geld uit
Negatief
- Plakstrip sluit na verloop van tijd niet goed meer, waardoor doekjes snel uitdrogen
Lupilu Baby Wipes Sensitive *****
Positief
- 80 doekjes per verpakking dus gaan langer mee
- Goedkoop
- Voldoende vochtig
- Geen plakstrip maar kunststof klepje om de verpakking af te sluiten
Negatief
- Niks
Pampers Fresh Clean *
Positief
- Niks
Negatief
- Doekjes breken snel
- Duur
- Geur minder prettig
- Aan de kleine kant
Zwitsal Lotion Billendoekjes ***
Positief
- De typische Zwitsalgeur
- Prima prijs-kwaliteitverhouding
- Drogen niet snel uit
Negatief
- Doekjes zijn wat aan de kleine kant
Naty by Nature ****
Positief
- Doekjes zijn volldig composteerbaar
- Zacht voor de babyhuid, voelen prettig aan
- Beste uit de test van de Consumentenbond
Negatief
- Duur
Neutral ***
Positief
- Geen onnodige toevoegingen
- Geen geur
Negatief
- Doekjes zijn aan de droge kant
Conclusie: wat zijn beste billendoekjes?
Als je alles meeneemt, zowel de gebruiksvriendelijkheid als de uitslag van de Consumentenbond, dan komen de billendoekjes voor de gevoelige huid van Jumbo als best uit de test. Ook Kruidvat Lotiondoekjes Sensitive zijn een prima, vergelijkbare keus.
Groene alternatieven voor billendoekjes
Wil je liever geen wegwerpmateriaal kopen? Dan kan je ook nog een van de onderstaande alternatieven voor billendoekjes kiezen:
- Babyzindelijkheidstraining Het idee hierachter is natuurlijk dat hoe eerder je baby zindelijk is, des te eerder je kunt stoppen met het gebruik van (groene) billendoekjes.
- Washandje Ouderwets, maar doet het werk ook prima.
- Wasbare billendoekjes Hieronder vertellen we waarop je kunt letten als je wasbare billendoekjes wil aanschaffen.
- Zelfgemaakte doekjes Blijven wel minder lang houdbaar dan die uit een verpakking, maar je weet in elk geval wat erin gaat.
Wasbare billendoekjes
Als je wasbare billendoekjes wil, zijn er een aantal dingen waarop je kunt letten:
- Ben je handig met naald en draad? Maak ze zelf van een oude (tweedehands) flanellen deken of doek, zoals je in het voorbeeld via bovenstaande link kan zien.
- Zoek naar een merk dat wasbare billendoekjes verkoopt én gemaakt is van duurzame grondstoffen. De Consumentenbond raadt hierin Cheeky Wipes, BilliesBox en Petit Lulu aan.
Het gebruik van wasbare doekjes is minder arbeidsintensief dan je zou denken. Zeker als je op regelmatige basis of zelfs dagelijks een 60 graden was draait. Je verzamelt de vuile doekjes in een aparte zak, gooit ze in de machine en kan ze de dag erop weer gebruiken. Wil je graag beginnen met wasbare billendoekjes? Je hebt er ongeveer 20 nodig; als ze goed bevallen kan je uitbreiden naar meer doekjes.
Tip! Als je ook graag wasbare snoetenpoetsers aanschaft, koop die dan wel in een ander kleurtje of met een leuke opdruk. Ondanks dat het allemaal in de was gaat, is het wel zo prettig als je ze uit elkaar kan houden 😉
Kosten van wasbare billendoekjes? Zijn ze goedkoper dan wegwerp?
- 6 snoetenpoetsers van BilliesBox kosten ongeveer € 7,50
- 12 billendoekjes van BilliesBox kosten € 24,95 – inclusief handige bewaardoos (wil je meer kopen, dan kan je er een set van 6 bij nemen)
De totale kosten van 18 wasbare billendoekjes? € 32,50. Deze gaan een baby lang mee. Koop je echter wegwerpdoekjes, dan betaal je daarvoor jaarlijks minimaal het dubbele. Dus om antwoord te geven: ja, ze zijn zeker goedkoper. Zelfs als je wasmiddel en de kosten voor je water meerekent – hoewel je geen extra was hoeft te draaien natuurlijk.
Onze ervaring met wasbare billendoekjes
Merel: ‘De vooroordelen over wasbare billendoekjes (veel gedoe, vies) vond ik eigenlijk allemaal enorm meevallen in de praktijk. Zo wassen we ze gewoon mee met de handdoekenwas en zijn ze na veelvuldig gebruik nog steeds helemaal wit. Ook vind ik het niet vies. Het grootste deel van de poep veeg je weg met de luier, daarna gebruik je een billendoekje en die gaat in de was. Ik vind het allemaal niet zo spannend als ik vooraf had verwacht in elk geval. En luieruitslag? Die hebben we hier niet gehad!’
Welk merk billendoekjes gebruiken jullie het meest? En zou jij de overstap naar wasbare babydoekjes overwegen? Of kies je toch liever de wegwerpvariant/een alternatief?
Schrijf je in voor onze wekelijkse update en mis nooit meer een artikel! Je vindt het formulier rechts (desktop) of onderaan deze pagina (mobiel). En volg je Merel of De Mamagids al op Instagram?
Reageer je onder dit artikel? Weet dan dat we je mailadres nooit zullen gebruiken, ook niet om ongevraagde nieuwsbrieven of andersoortige mails te versturen. Dat doen we alleen als je je aanmeldt voor de wekelijkse update – met jouw toestemming dus.
Wees de eerste om reactie te geven